Łódź Włókiennicza

We wtorek 12 marca 2024r. Rodzice i dzieci z grupy III Wiewiórki zaprosili przedszkolaki z wszystkich grup na „spotkanie”, które przeniosło nas w czasie na okres nawet sprzed 200 lat, kiedy to zaczął rozwijać się w naszym mieście przemysł włókienniczy. Mamy zamieniły się w panie pracujące w fabrykach czyli włókniarki, a tatusiowie wcielili się role słynnych łódzkich fabrykantów. Dzieci prezentowały bawełniane materiały, pomagały w „budowie” fabryk, zatańczyły wraz z mamusiami „Taniec Prząśniczka” . Nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu Łodzi, a prezentowane treści były wzbogacone o obrazy wyświetlane z rzutnika na ścianę – zdjęcia z tamtych czasów. Nie zabrakło wątku o patronce naszego przedszkola Służebnicy Bożej Anieli Roży Godeckiej, która wraz z siostrami przybyła do Łodzi Fabrycznej, by wspierać kobiety ciężko pracujące w fabrykach. Na koniec dzieci miały możliwość oglądania przygotowanej wystawy maszyn do szycia, małych krosen, gdzie mogły zaobserwować splot tkacki – wątek i osnowę, bawełnę na rożnych etapach jej przygotowania do utworzenia tkaniny. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc podczas przygotowania scenariusza, wystawy maszyn, wypożyczenie i przygotowanie strojów, przygotowanie, wypożyczenie wszystkich rekwizytów, przede wszystkim dziękujemy za wspólną wspaniałą zabawę i grę na miarę prawdziwych aktorów!

FILM              FOTO