Jasełka ze św. Franciszkiem

8 stycznia 2024 r. odbyły się warsztaty biblijne z Jasiem Pociechą z okazji jubileuszu 800-lecia pierwszej szopki w Greccio. Według Tomasza z Celano wyglądało to następująco:

„Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem”.

Przedszkolaki przeniosły się do czasów św. Franciszka i wspólnie odegrały różne role. Na początku dzieci umieszczały wiązki siana w żłobie, a następnie wcieliły się w zwierzątka, aniołki, pasterzy i razem doświadczyły historii Bożego Narodzenia. Po głębokim przeżyciu, mogliśmy na nowo uświadomić sobie, że Jezusa żywego i prawdziwego możemy spotkać w czasie każdej Eucharystii, gdy kapłan wypowiada słowa: „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało Moje, które za was będzie wydane”.

Na zakończenie dzieci zabrały do domu obrazki z Dzieciątkiem Jezus oraz opis wydarzenia w Greccio z 1223 r. wg Tomasza z Celano.

PSZCZÓŁKI        BIEDRONKI     WIEWIÓRKI     MOTYLKI    RYBKI