Wędrówki Pyzy

W tym roku szkolnym w ramach akcji „Rodzice czytają dzieciom” naszą przewodniczką po Polsce stała się Pyza, bohaterka książki Hanny Januszewskiej pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Postać tej małej bohaterki stała się inspiracją do napisania scenariusza przedstawienia o jej przygodach. I tak oto we wtorek 30 października Rodzice dzieci z grupy „Biedronki” zabrali przedszkolaki w podróż po regionie łódzkim, którego uroki i niezwykłe miejsca odkrywała ta właśnie wspomniana wyżej rezolutna kluska, która uciekła mazowieckiej gospodyni i wyruszyła w emocjonującą podróż po Polsce. Na swej drodze spotkała nowych przyjaciół, w tym chłopa Janusza, który opowiedział jej niezwykłą legendę o powstaniu osady nad rzeką Łódką i zachęcił do odwiedzenia miasta Łodzi. Tam w wielkiej fabryce Pyza poznała pracę szwaczki,  później zjadła smakowity podwieczorek u Misia Uszatka, zachwyciła się poezją Juliana Tuwima oraz zatańczyła skoczną poleczkę razem z dziećmi bawiącymi się na jednym z podwórek pośród łódzkich kamienic. W dalszą drogę udała się do Łowicza, gdzie wraz z ubraną w kolorowy strój łowiczanką i jej rodziną nauczyła się tworzyć przepiękne wycinanki, a w Łęczycy stanęła w szranki z rycerzem, który oprowadził ją po murach zamku. Wędrując dalej spotkała na swej drodze górnika z Bełchatowa, który opowiedział jej o swojej pracy i zabrał na wycieczkę do kopalni. Na pamiątkę spotkania Pyza otrzymała prezent od każdego z nowopoznanych przyjaciół, który zapakowała do swojej podróżnej walizki. Gdzie następnym razem uda się Pyza i kogo spotka na swojej drodze? Dowiemy się tego z pewnością podczas kolejnych spotkań z Rodzicami, które przybliżą nam inne regiony Polski.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie dekoracji, strojów, w tym oryginalnych strojów regionalnych i rekwizytów, oraz wspaniałą grę aktorską pełną poczucia humoru. Ogromne podziękowania należą się również małym aktorom, którzy włożyli w swój występ mnóstwo emocji i serca.