Od ziarenka do bochenka

3 czerwca 2019r.  dzieci z gr. „Rybki” i „Wiewiórki” były na wycieczce autokarowej w Zagrodzie Edukacyjnej w Konarzewie, na warsztatach pt. „Od ziarenka do bochenka”, prowadzonych przez gospodarzy Zagrody. Przedszkolaki dowiedziały się, jak kiedyś ludzie pracowali na roli i jakich używali narzędzi. Po zapoznaniu się z procesem powstawania chleba dzieci zostały zachęcone do części praktycznej. Przy użyciu cepa przedszkolaki młóciły zboże, a następnie, używając dużego sita, oddzielały nasiona od plew. Worek ze zbożem zabrały wozem  na pole, tam za pomocą brony przygotowały ziemię i wysiały nasiona.  Po powrocie z pola każde dziecko miało okazję mielić zboże żarnami na mąkę, a następnie z przygotowanego ciasta  własnoręcznie formowało bochenki. Na zakończenie  cieszyliśmy się z degustacji wiejskiego chleba z masłem i konfiturą. Dzieci powróciły do przedszkola z ciepłymi, pachnącymi wypiekami oraz uśmiechem, który towarzyszył im przez kilka dni.